Specjaliści z bostońskiego Northeastern University opracowali metodę polegająca na wykorzystaniu  cząsteczek złota do usuwania komórek nowotworowych z organizmu pacjenta.  Bardzo drobne cząsteczki złota „przyklejają się” do komórek nowotworowych, które następnie za pomocą promieni elektromagnetycznych  ogrzewa się do temperatury 55°C. W tej temperaturze komórki rakowe ulegają uszkodzeniu i giną. Co jest najciekawsze - wszystko co je otacza pozostaje nie tknięte. Złoto „wybiórczo” oblepia jedynie chore komórki. 

To selektywne działanie w onkologii może rozwiązać jeden z największych problemów choćby w chemioterapii,  której  szkodliwe efekty uboczne to właśnie działanie leku nie tylko na komórki raka, ale na cały organizm człowieka.Dla chirurgów onkologów rozróżnienie komórek zdrowych od rakowych jest praktycznie bardzo trudne lub często niemożliwe, dlatego też naukowcy sięgnęli po nanocząsteczki.

Nanotechnologia to technika wykorzystująca manipulację obiektami na poziomie atomowym  lub do niego zbliżonym (jeden nanometr to jedna miliardowa część metra). Takie cząsteczki mogą przyklejać się do wybranych komórek, „rozpoznając" je po cechach charakterystycznych (np. białkach). Do nanocząsteczki rozpoznającej komórki raka można „dokleić” lek, odgrywa ona wtedy rolę „systemu naprowadzającego“ w organizmie. Gdy znajdzie cel, lek jest uwalniany w precyzyjnie wybranym miejscu.

Źródło: za Rzeczpospolita , 30.03. 2015r, http://www4.rp.pl/artykul/1190056-Nanogwiazdki-walcza-z-rakiem.html