„Według nas, ta oparta o nanocząstki terapia może być użyta do przyspieszania leczenia wszelkich ran, w tym chirurgicznych cięć i chronicznych owrzodzeń skóry, jakie dotykają osoby starsze i chore na cukrzycę” - mówi współautor opublikowanego w Journal of Investigative Dermatology badania prof. David J. Sharp.

Opracowanie nowego związku to skutek dokonanego wcześniej przez prof. Sharpa i jego kolegów, odkrycia enzymu oznaczanego FL2, który spowalnia migrację komórek w miejsce zranienia. Uczeni założyli, że jego inaktywacja przyspieszy działanie komórek. Wyłączenie tego enzymu w hodowanych w laboratorium ludzkich tkankach rzeczywiście powodowało wyjątkowo dużą aktywność uczestniczących w gojeniu komórek.

Badacze opracowali już potencjalny lek. Ma on postać siRNA, czyli cząsteczki która wiąże się z potrzebnym do produkcji białek mRNA, w tym przypadku z mRNA niosącym informację o wyłączanym enzymie. Niestety, samo siRNA byłoby w organizmie szybko degradowane, ale problem ten rozwiązały właśnie specjalne nanocząstki, które chronią leczniczy komponent.

Sposób okazał się wyjątkowo skuteczny. W badaniach na myszach, nanocząstki z lekiem podawano miejscowo na rany cięte i oparzenia. W obu przypadkach gojenie zachodziło ze zdwojoną prędkością, ale to nie wszystko. „Komórki nie tylko przemieszczały się szybciej do rany, ale też wiedziały, co mają robić, kiedy już się do niej dostaną” - Mówi prof. Sharp. „Widzieliśmy normalną, dobrze zorganizowaną regenerację tkanki, włączając w to mieszki włosowe i podtrzymującą skórę sieć kolagenową.” - opowiada uczony.

Źródło: http://pulsmedycyny.pl/4040666,5859,nanoczastki-pomagaja-leczyc-rany